Cud purymowy

cud.purymowyObejrzałam dzisiaj film „Cud purymowy” z Orzechowskim, Stenką i Małeckim. Zwłaszcza Stenka przykuwająca uwagę, ale tym razem nie o aktorach, ale… o Żydach.

Czy Polacy są antysemitami? Czy mamy problem z Żydami? A może coś tworzę, bo przecież Żydzi już od dawna mają swoje państwo i nic nam do Nich?

Z punktu widzenia osoby wierzącej, Żydzi są po prostu Narodem wybranym. Nie ma tu wiele do dyskutowania – tak rzecze Słowo Boże. Jezus też był Żydem. I nasze dziedzictwo… też jest zdecydowanie żydowskie. A temat to szeroki, i jestem pewna, że będę go jeszcze długo zgłębiać 🙂 Niemniej już teraz Żydów błogosławię, bo taki nakaz odgórny 😀

Z punktu widzenia Polki, coraz bardziej mnie zastanawia narodowy stosunek Polaków do Żydów. Bo otwarcie nic do Żydów nie mamy, ale dowcipów o Żydach od groma, „Żyd” to spryciarz i oszust, a wiele cmentarzy żydowskich poznikało z krajobrazów naszych miast, nie wspominając już o synagogach. Dlaczego? Dlaczego nie chwalimy się żydowskimi korzeniami? (a jestem pewna, że wielu Polaków je ma!)

„Cud purymowy” jest zdecydowanie wart obejrzenia, bo pokazuje prawdę o ludzkiej (Polskiej?) naturze i… porusza tę gdzieś zamkniętą „kwestię żydowską”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s