Tradycja

IMG_9511Drżąco-przejęty głos Ifka wypełnił pokój, gdy czytał Biblię zwiastując narodziny Jezusa. Jakaś łza zakręciła mi się w oku. Zaraz potem podzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie zasiedliśmy do stołu. Był barszcz z uszkami, pieczona ryba, pierogi, kapusta z grzybami… i nawet Ifek wcinał aż Mu się uszy trzęsły (może to jakiś przełom w Jego jedzeniu na Nowy Rok??). Najmłodsi dali radę i nic nie zleciało ze stołu…
Kemi w tempie błyskawicy znosiła wszystko ze stołu, pomagała jak mogła przy szykowaniu słodkości, popędzała nawet czajnik, żebyśmy tylko wreszcie usiedli do ciast i… zaczęli rozpakowywać prezenty!IMG_9548 Prezenty, które już zostały obejrzane i obmacane 😉
Ach, ile radości! Najgłośniejsze zabawki dostali najmłodsi, a najstarsi zaczęli się zastanawiać co przyszło Aniołkowi (tak, u nas Aniołek przynosi prezenty) do głowy, że powybierał akurat te melodyczne prezenty… (rano w pierwszy dzień Świąt te najgłośniejsze jakos straciły głos… tzn… po jednej bateryjce). IMG_9681Radosne rozmowy, trochę wspomnień, wyjście na dwór, ogólny relaks, Scrabble… wszystko co sprawia, że nasze Święta Bożego Narodzenia są takie… przewidywalne i…. równocześnie wyjątkowe. Rodzinny czas – bez pośpiechu, ganiania, i robienia rzeczy na czas!

Taka to właśnie nasza tradycja – bycie IMG_9702razem, a wcześniej zgiełk przygotowań 🙂 Słyszałam w radiu, że terz coraz więcej ludzi wyjeżdża na Święta – część w góry, część do ciepłych krajów. I w ten sposób tradycje świąteczne w polsce się zmieniają. A ja lubię być „starej daty”, hihi. Tradycje związane z różnymi świętami w roku to pewien punkt odniesienia – choć czasy się zmieniły, nasze bycie razem, nasze rozmowy, wspólne kolędowanie i radość bycia raZem, a także wspólnej modlitwy – się nie zmieniły!
Tradycje budują nasz system wartości, są punkem odniesienia naszych wspomnień i dają nam pewne poczucie bezpieczeństwa… lubię tradycje i mam nadzieję, że uda mi się je utrzymywać także, gdy moje Dzieci będą mieć Dzieci!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s