między wiarą a tradycją

20150325_194859Święta już minęły, i niewiele osób o nich pamięta, ale mi po głowie wciąż chodzi ten temat – czy Święta (nie tylko Wielkanoc) to już tylko przyzwyczajenie pozachrześcijańskie, czy coś więcej?

Wielkanoc zawsze była celebrowana w moim domu -z jednej strony chodzenie do kościoła (Triduum Paschalne to prawdziwe misterium!), z d rugiej – porządki i gotowanie. W moich wspomnieniach te dwa apsekty Świąt łączą się razem tworząc ich wyjątkowy charakter.

W moim obecnym kościele nie celebruje się Świąt – tęsknię czasem za wspólnym spotkaniem i modlitwą… ale przecież i my, jako Rodzina, jesteśmy kościołem, więc modlimy się IMG_0239razem i dziękujemy Bogu za ofiarę Jezusa, dzięku której my mamy życie wieczne 🙂 i… świętujemy!

Tak, jest u nas sporo pieczenia (w gotowaniu stanowczo lepsi są Dziadkowie!), jest sprzątanie… jest malowanie jajek w sobotni poranek, i święconka z Dziadkiem.
A potem jes wspólny czas przy stole, IMG_0266pogaduchy, wspólne spacer i planszówki (w tym roku tylko jedna, bo zawitało do nas Monopoly i porwało nas na dobre, hehe). Jest wspaniale!

A jednak czasem słyszę, jak ktoś próbuje nam wbić szpilę – przecież to święto pogańskie tylko przerobione na Chrześcijańskie, walczysz z Halloween a tu IMG_0244nic złego nie widzisz… pewnie jest w tym jakaś racja… a jednak dla mnie Wielkanoc to świętowanie największego poświęcenia i największego zwycięstwa – Jezusowego.
I kontynuacja pięknej tradycji rodzinnej 🙂

Tradycja jest częścią tego, kim jesteśmy. Tradycja to nasze pewne korzenie… i jestem z niej dumna, i chcę ją przekazać dalej. 20150322_175228Przyglądam się różnym naszym tradycjom i zwyczajom Rodzinnym, przykładam je do Biblii i… ze zwyczajów mojego dzieciństwa wyrzuciłam tylko andrzejkowe wróżenie.
Reszta tworzy pewną ramę, na której zawieszam mnóstwo radosnych chwil i wspomnień, i – przekazuję dalej, by moje Dzieci też umiały radośnie świętować – i duchowow, i fizycznie 😀

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s