Literatura kobieca

W wielu ustach określenie „literatura kobieca” nabiera bardzo negatywnego znaczenia. Każdy woli opowiadać jak to czyta „literaturę ambitną”. Hm… cóż, ja ostatnio w książkach szukam po prostu dobrej rozrywki – literatura lekka i optymistyczna to ideał, więc zagłębiam się w literaturze kobiecej (pewnie gdybym lubiła kryminały to i po nie bym sięgała, ale…. niestety…).

Bohaterki czytanych przeze mnie książek są różne, ale mieszczą się w przedziale wiekowym od 35 do 65lat. Niektórym nawet zdarza się umrzeć pod koniec powieści… Niektóre mają problemy z przeszłością, inne z teraźniejszością. Czasem jestem świadkiem ich życia niemal od dzieciństwa, w innych przypadkach – zaledwie roku czy dwóch. Mają całą gamę problemów – od zdradzających mężów, zerwanych przyjaźni po problemy z dziećmi, wspomnieniami czy choroby… pełna skala! I mimo tych wszystkich problemów, gdzieś tam po drodze wychodzą na prostą, cieszą się życiem, odkrywają siebie na nowo, redefiniują szczęście, albo… umierają szczęśliwe. Miłość czasem jest istotą tych książek, a czasem po prostu ich tłem.

Te moje „kobiece” książki, nie wymagają głębokiego zaangażowania intelektualnego, ale są wspaniałą i wciągającą rozrywką – czasem trudno czytać je po kawałku, a przecież innej możliwości nie mam! Dużo w nich dystansu do siebie i bohaterek i – ewidentnie – autorek, dużo poczucia humoru i lekkiego pióra. Dlatego – polecam! Oto lista czytelnicza moich ostatnich tygodni i miesięcy – rok 2015 (kolejność przypadkowa):
1) Sharon Owens – „Siódmy sekret szczęścia”, „Weselny zawrót głowy”, „Dyskoteka przy Magnoliowej”, „Tawerna przy Klonowej”;
2) Cathy Kelly – „Zawsze i na zawsze”, „Tylko między nami”,
3) Cecelia Ahern – „Podarunek”;
4) Anna Mulczyńska – „Powrót na Staromiejską”;
5) Nina George – „Księżyc nad Bretanią”;
6) Małgorzata Kalicińska – „Zwyczajny facet”,
7) Sarah-Kate Lynch – „Nie samym chlebem”, „Na domiar złego”, „Biesiada z aniołami”, „Dom córek”, „Błogosławieni, którzy robią ser”, „Miód na serce”;
8) Melissa Nathan – „Nauczycielka”, „Niania w Londynie”;
9) Sarah Jio – „Dom na plaży”;
10) Anna J. Szepielak – „Dworek pod Lipami”
11) Jodi Picoult – „Już czas”;
12) Anna Ficner-Ogonowska – „Alibi na szczęście”, „Krok do szczęścia”, „Szczęście w cichą noc”, „Zgoda naszczęście” (w takiej kolejności).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s